Karayolu Taşımacılığı

KARAYOLU TAŞIMACILIĞI

Hızlı ve esnek bir taşıma yöntemi olan karayolu taşımacılığı yüksek maliyeti ve kısa ve orta mesafeli taşımalara müsait yapısı ile ancak belirli yüklemelerde kullanım alanı bulabilmektedir. Karayolu taşımacılığında yüklenebilecek malzeme miktarı tır ebatları ile sınırlı olup denizyolu taşımacılığında olduğu gibi yüksek tonajlı yüklerin karayolu ile taşınması çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

Karayolu taşımacılığı ödeme yöntemleri açısından bakıldığında özellikle mal mukabili ödemeler ile peşin ödemeler için tercih edilmesi gereken bir taşıma yöntemidir. Zira karayolu taşımacılığında ödemenin akreditif ile alınacak olması durumunda malları çoğu zaman daha evraklar banka tarafından incelenmeden önce müşteri tarafından çekilmektedir. Dolayısı ile akreditifin satıcı ve banka açısından vermiş olduğu ürünün evraklar olmadan teslim edilmeme garantisi karayolu taşımacılığında çoğu durumda açıkta kalmaktadır. Zaten akreditif ödemenin limandan limana denizyolu taşımaları baz alarak işlemeye başladığı hatırlandığında karayolu taşımaları ile akreditif işlemleri icra edilirken bir kez daha düşünmenin gerekli olduğu hemen anlaşılacaktır.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Aşağıdaki tabloda karayolu taşımalarının avantaj ve dezavantajları sıralanmıştır. Karayolu taşımacılığının en önemli avantajı düşük miktardaki ürünlerin kısa ve orta mesafelerde esnek ve hızlı bir biçimde taşınmasına olanak vermesidir. Böylece firmalar sipariş bazlı çalışmanın getirmiş olduğu "just in time" teslimatlar yapabilme olanağı sağlamaktadırlar. Ayrıca karayolu taşımalar ile limanlarda yaşanacak bekleme süreleri by-pass edilmekte ve ürünlerin doğrudan müşterilerin depolarına teslimatı sağlanabilmektedir. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine karayolu ile yapılan yüklemelerde alıcılar hızlıca mallarını depolarına alabilmektedir. Karayolunda da ürünler tıpkı denizyolu taşımalarında olduğu gibi güven içerisinde alıcılara ulaştırılabilmektedir.

Türkiye`nin İhracatında Karayolu Taşımacılığının Rolü Nedir?

Karayolu taşımacılığı Türkiye`nin dış ticaretinin parasal olarak %36,3`lük kısmının taşınmasında tercih edilen taşıma yöntemidir. Türkiye`den karayolu taşımacılığı ile batı yönünde karadan balkan ülkelerine ve ro-ro taşımalarla İtalya üzerinden diğer Avrupa ülkelerine, kuzey-kuzeydoğu yönünde ro-ro taşımaları ile Rusya`nın birçok limanına, karadan ise Gürcistan ve İran`a, güneydoğu yönünde ise karadan orta doğu ülkelerine ihracat yüklerinin ulaştırılması mümkün olmaktadır.